Jaki olej do hybrydy

Pojazdy hybrydowe są dziś bardziej popularne niż kiedykolwiek, a wielu nowych właścicieli tych samochodów jest zdezorientowanych. Zastanawiają się, czy powinni przestrzegać odpowiednich standardów pielęgnacji samochodu, czy też powinni traktować swoje nowe samochody za pomocą rękawiczek dla dzieci.

Stało się to problemem zwłaszcza przy prostych wymianach oleju silnikowego. Wielu nie ma pewności, kiedy wymienić płyn lub czy wymagany jest specjalny rodzaj. Oto kilka odpowiedzi na te pytania.

Jaki olej wybrać o hybrydy

Wielu mechaników zaleca, aby większość pojazdów hybrydowych stosowała smary o niższej masie. Standardem, który zgadza się wielu ekspertów, jest ciężar (W) w zakresie 0 W20, co oznacza, że ​​ciecz nie powinna ważyć więcej niż 20 W. Jest to sprzeczne z typową masą konwencjonalnych pojazdów, która zaczyna się od około 30 W. Lżejszy środek smarny jest drobniejszy i łatwiej go obrabiać hybrydą niż cięższe ciężary.

Olej syntetyczny

Eksperci od samochodów hybrydowych uważają również, że syntetyczny olej silnikowy działa lepiej w samochodach hybrydowych niż typowe produkty na bazie ropy naftowej. Jest tak, ponieważ jest znacznie cieńszy niż naturalna alternatywa, a wielu mechaników zaczyna nawet zalecać stosowanie go w zwykłych pojazdach. Jedynym prawdziwym minusem stosowania syntetycznego smaru jest to, że może być droższy niż na bazie ropy naftowej.

Kiedy należy wymienić olej silnikowy?

Wymiana oleju silnikowego nie jest tak często wymagana w samochodach hybrydowych, ponieważ silnik pracuje mniej podczas jazdy po mieście ze względu na małą prędkość i ruch stop-and-go. Jednak smar nadal wymaga wymiany i zawsze należy używać produktów premium. Jak wspomniano wcześniej, upewnij się, że używasz odpowiedniej masy, aby nie uszkodzić górnej części silnika.

Ponieważ samochody hybrydowe zatrzymują się i ponownie uruchamiają silniki znacznie częściej niż inne pojazdy, wybór właściwego smaru jest jeszcze ważniejszy dla długoterminowego stanu silnika.

Na desce rozdzielczej każdego samochodu hybrydowego znajduje się wskaźnik zużycia oleju, który pokazuje procent pozostałego zużycia oleju. Zakres wynosi od 0 do 100%. Większość serwisów hybrydowych zaleca zmianę płynu, gdy osiągnie on 15%.

Chociaż nie szkodzi silnikowi, aby przejechać pojazd powyżej punktu 15%, służy on jako dobry miernik do bezpiecznej eksploatacji pojazdu bez uszkodzenia silnika.

Jest to praktyczne, ponieważ silnik gazowy w pojeździe hybrydowym nie zawsze działa. Dlatego trudno jest podać przebieg wskazujący, że wymagana jest zmiana. Różne style jazdy wykorzystują silnik częściej niż inne, a monitor jest przystosowany do pomiaru wszystkich zmiennych w celu oszacowania realistycznego okresu eksploatacji smaru.

Istnieje wiele ogólnych zaleceń dotyczących pojazdów hybrydowych w Internecie. Jeśli jednak masz pytania dotyczące konserwacji, zawsze powinieneś skontaktować się z serwisem lub przeczytać instrukcję dołączoną do pojazdu. Wszystkie pojazdy hybrydowe są różne i są to ogólne wskazówki, które dotyczą tylko prostych wymian oleju silnikowego.