Naprawa samochodu elektrycznego

Pierwszym elementem pojazdu, o którym powinieneś się dowiedzieć, jest akumulator samochodowy. Chociaż akumulator przechowuje tylko 12 woltów, jest źródłem energii elektrycznej całego pojazdu. Nie możesz uruchomić silnika bez akumulatora. Ponadto akumulator samochodowy pomaga zasilać wszystkie akcesoria elektryczne zainstalowane w samochodzie. Akumulator samochodowy powinien wytrzymać 3-5 lat w przeciętnym klimacie. Jednak ekstremalnie gorący lub zimny klimat zredukuje to do zaledwie 2-3 lat.

Częste awarie w samochodach elektrycznych

Akumulator samochodowy składa się z sześciu ogniw, z których każde zawiera ułożone w stos dodatnie i ujemne płytki ołowiowe. Są one dzielone i oddzielane izolatorami, a następnie zanurzane w elektrolicie, ciekłej mieszaninie kwasu siarkowego i wody. Jednak niektóre akumulatory wykorzystują żel zamiast elektrolitu. Uważa się, że jest to bezpieczniejsze, a ponieważ nie ma potrzeby uzupełniania elektrolitu, został oznaczony jako „Bezobsługowy”. Każda komórka generuje, a dokładniej, przechowuje 2,1 wolta, łącznie 12,6 wolta.

Między elektrolitem a płytkami ołowianymi zachodzi reakcja chemiczna. Powoduje to powstawanie niebezpiecznych, wybuchowych gazów, które wydostają się przez otwory wentylacyjne na pokrywie akumulatora. Z tego powodu należy zachować ostrożność podczas ładowania lub uruchamiania słabego akumulatora. Tę samą ostrożność należy zachować podczas pracy pod maską pojazdu. Ważne jest, aby akumulator był jak najbardziej wentylowany. Dlatego zawsze utrzymuj je w czystości.

Ile kosztuje naprawa samochodu elektrycznego

Wszystkie akumulatory, nawet te wykorzystujące żel zamiast elektrolitu, z czasem tracą zdolność ładowania. Dzieje się tak, ponieważ nieuchronnie zachodzi chemiczny rozkład związków, co prowadzi do zniszczenia płyt i utraty elektrolitu.

Jeśli Twój pojazd ma problemy z uruchomieniem lub ładowaniem, rozwiązywanie problemu powinno rozpocząć się od testu akumulatora. Dokonuje się tego za pomocą oględzin, po których następuje test napięcia. Jeśli bateria jest w porządku, prawdopodobnie przyczyną są inne elementy układu elektrycznego, ale zdecydowanie najbardziej prawdopodobną przyczyną są problemy z baterią.

Zaletą testowania baterii i rozwiązywania problemów jest to, że wymaga bardzo niewielkiego sprzętu technicznego. Wszystko, czego potrzebujesz, to stary dobry cyfrowy woltomierz i ładowarka do akumulatora.

Akumulatory w aucie elektrycznym

Każdy producent akumulatorów samochodowych używa określonego koloru w „oku” akumulatora, aby wskazać, czy wymagane jest ładowanie. To szybki i łatwy sposób na ostrzeżenie o konieczności ładowania. Sprawdź specyfikację producenta akumulatora pod kątem „oka” i wszystkiego, co z nim związane.

Zawsze, gdy musisz wymienić akumulator samochodowy, zawsze przetestuj go przed wymianą. Przetestuj także całą instalację elektryczną swojego samochodu. Przyczyną problemu z akumulatorem może być słaby alternator lub wyładowanie w układzie. Jeśli tak, nie minie wiele tygodni, zanim będzie trzeba również wymienić nowy. To, co wydaje się być problemem z baterią, nie zawsze jest spowodowane przez samą baterię. Więcej informacji na temat naprawy układu elektrycznego samochodu można znaleźć w Internecie.